pondělí 23. prosince 2013

Výlet do archeologického parku v Tulum a odpolední zchlazení se v Cenote Azul

Další pondělí a další den volna. Tentokrát se počasí vyvedlo, tak jsem se mohla vydat navštívit mayské ruiny v Tulum.
Tulum je městečko 60 km na jih od Playa del Carmen. Ruiny jsou tři kilomtery před ním na skalisku nad mořem. Spousta lidí je označuje za jedny z nejhezčích právě kvůli té kombinaci s mořem. Mě by se taky líbyly, kdyby tam nebylo toooolik turistů. Bohužel jsem si vybrala termín kolem vánoc, kdy všichni, kdo zamířili na Mayskou riviéru, zamířili právě do Tulum. Skupinky amerických, mexických turistů ucpávajících chodníčky mezi jednotlivými stavbami a znemožňující klidné focení mi vzaly klid, se kterým jsem se ráno vydala na cestu. Kolikrát jsem měla sto chutí je všechny poslat do háje. Takže rada pro ty, kdo chtějí v klidu navštívit mayské památky v Mexiku - nejezděte sem ve vrcholné sezoně kolem vánoc!! Je to tak akorát na naštvání.
 Vstupné do archeologického parku činí 57 pesos a tentokrát jsem nikde nevyděla nápis, že se nemůže používat stativ (ono to ani moc nešlo, turisti mi furt lezli do záběru!). Po areálu se proháněli leguáni. A bylo docela parno.
Kdyby tam n ebylo tolik lidí, tak bych si zašla na malou plážičku pod ruinami. Moře mělo neuvěčitelnou barvu. S osvěžením se v moři jsem ale počkala až na nedalekou (cca 2 km vzdálenou) pláž Paraiso. Ta je prý nejhezčí pláží na Mayské riviéře.
To, že je vyhlášená se samozřejmě odrazilo i v ceně nápojů a pokrmů v malé restauraci. K pronajmutí byla pohodlná křesla a vyplavené chaluhy odklízeli uklízeči s hráběmi.

 S chutí jsem chvíli řádila ve vlnách a pak se vydala směr město Tulum. Taxikáři si za odvoz účtovali nehorázné peníze, tak jsem to vzala po svých zpět k dálnici, kde jsem odchytila další "kolektivo" s tím, že v Tulum přesednu na další dodávku a nechám se odvézt k Gran Cenote, který je jen čtuři kilometry od města. Jenže mi bylo řečeno, že tam mě odvezou jen taxikáři. Přitom je to na cestě do Cobá. Byly dvě hodiny, tak jsem se rozhodla vydat zpět směr Playa del Carmen a nechat se vyhodit u cenotů před hotelem Barcelo (cca 20 km od Playa). Na cestu jsem si koupila osvěžující melounovo-papájový nápoj.

Před hotelem Barcelo jsem prokličkovala přes dálnici na druhou stranu (tady běžná věc. Naštěstí tu není takový provoz jako v Čeku, to by se nedalo) a zamířila k Cenote Azul. Před třemi týdny jsem již navštívila sousední tři cenoty Chikin-Ha a tak jsem se rozhodla navštívit další. Vstupné 70 pesos. Byl tam docela nátřesk hlavně místních. Ve vodě plavaly ryby. Chvíli jsem si máčela nohy v té největší tůni a pak se přesunula k opuštěné tůňce, kam jsem nakonec skočila. Voda byla příjemně osvěžující. Po čtvrté jsem se vydala odchytit bus směr Playa.

Žádné komentáře:

Okomentovat